02 Geg 2017


Praėjusiais metais Tauragės apskrities futbolo federacijos prezidentu išrinktas, netrukus suspenduotas, o dar vėliau oficialiai pripažintas Arūnas Pukelis nepriklauso Vykdomajam komitetui, neturi balso teisės, tačiau vis tiek lankosi visuose išplėstiniuose komiteto posėdžiuose.

„Nesvarbu, kad balsavimo teisės neturiu, bet į mano nuomonę visada yra įsiklausoma“, - pokalbį su portalu futbolas.lt pradėjo skandalingos reputacijos verslininkas, kuris išsamiame interviu, kaip pasirodė, visiškai atvirai papasakojo apie tai, kas šiuo metu vyksta Lietuvos futbole.

Futbolo visuomenėje priimta manyti, kad Vykdomajame komitete yra kažkoks baubas, kurio nuomonė yra vienintelė ir neginčyjama..

Galiu tai kategoriškai paneigti. Vykdomajame komitete tikrai nėra vieno žmogaus, kuris pasisako, o visi kelia rankas. Aišku, būna situacijų, kai kažkas mažiau įsigilinęs į vieną ar kitą klausimą, tačiau niekada nebūna taip, kad yra vienvaldys, kuris ateina, už kažką pasisako ir visi pritariamai linkčioja galvą. Tikrai to nėra.

Turbūt supratote, kad įvardindamas baubą, omenyje turėjau Stasį Stankų. Kokia jūsų nuomonė apie šį žmogų?

Žmogus, turintis didelę patirtį ir per posėdžius tikrai dažnai pasisako. Tačiau dar kartą noriu pabrėžti, kad nėra taip, jog jei Stankus pasakė, tai visi nuleido galvas ir kelia rankas. Nieko panašaus.

Būna, kad jūs pats jam paprieštarautumėt?

Nuolat. Ir ne tik aš. Dauguma prieštaurauja, ginčijasi ir balsą pakelia. Tačiau demokratinėje valstybėje tai yra normali praktika ir normalus reiškinys. Patikėkite, jo buvimo vieta ir veikla visuomenėje yra per daug sudramatizuota. Ne jis vienas valdo Lietuvos futbolą. Šiai dienai tai yra kolegialus valdymas, todėl jei vienas ar kitas žmogus nori prakišti vadinkime neteisingą klausimą, jis iškart yra pastebimas.

Noriu grįžti truputį į praeitį. Praėjusiais metais Klaipėda LFF prezidento rinkimuose buvo pasirinkusi ne Edviną Eimontą, o Raimondą Karpavičių. Iškart po to klaipėdiečiai neteko vietos Vykdomajame. Juk nenorite pasakyti, kad tai atsitiktinumas?

Turbūt, kad tai susiję. Tuomet Klaipėda delegavo Raimondą, o kažkam nepatiko. Būtent dėl to, tiek gerosios praktikos valdymo, tiek ir mano iniciatyva, Vykdomasis komitetas turi būti išplėstas ir tada svarbiais klausimais balsuotų nebe trylika, o dvidešimt žmonių. Tada prakišti savo sprendimus bus dar sunkiau.

Jums pačiam svarbu būti Vykdomajame komitete?

Jei dalyvauji futbolo valdyme – tai kiekvienam žmogui tai turėtų būti labai svarbu. Kaip ten bebūtų, juk visi sprendimai yra priimami Vykdomajame komitete. Šis postas yra svarbus, bet tuo pačiu jis užima labai daug laiko. Aš esu verslo žmogus, todėl man laikas yra brangus.

Turbūt esate girdėjęs nuomonę, kad į futbolą žmonės ateina tam, kad prilįstų arčiau prie lovio?

Net tarptautinio licencijavimo dokumentuose yra parašyta, kad futbolas yra verslas. Tad natūralu, kad kiekvienas žmogus yra suinteresuotas gauti pajamas. Kai yra aiški struktūra, biudžetavimas, aiški kontrolė, atsakomybė, žmogus privalo uždirbti. Aš to nevadinu priėmimu prie lovio.

Lietuvos futbolo federacijos biudžetas yra trečias Lietuvoje po Kūno kultūros ir sporto departamento bei Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, tad natūralu, kad atsiranda grupių, kurių interesas yra tik pinigai. Vis tik, tikiu, kad nauji įstatai įneš aiškumo ir tos interesų grupės bus išgyvendintos.

Visuomenė neabejoja, kad naujų įstatų nebus..

Kaip žmogus turintis šiek tiek informacijos, galiu pasakyti, kad bus kardinalūs įstatų pasikeitimai. Gerosios praktikos forumas padarė daug gerų dalykų, tad būtų neteisinga į juos neatsižvelgti. Naujuose įstatuose didžioji dalis tų forumo sprendimų bus įtvirtinti.


Kodėl visuomenė tuo netiki?

Visuomenė tam turi pribręsti. Manau, kad dabar tam yra tinkamas laikas. Jei norime, kad federacija būtų skaidri, mes paprasčiausiai neturime kito pasirinkimo.

Tikrai įmanoma, kad LFF būtų skaidri?

O kodėl neįmanoma? Tereikia, kad būtų aiški struktūra, biudžetavimas, žaidėjui aiškus kelias į rinktines, trenerių paskyrimas pagal kompetenciją. Kai įstatai bus pakeisti, tiesiog kito kelio nebus – federacija privalės dirbti skaidriai.

Jūsų nuomone, jei po įstatų pakeitimo federacijoje išliks devynios buhalterės, tai bus skaidrios federacijos požymis ar ne?

Ne tik buhalterės. Būtina peržiūrėti visas asociacijas ir taupyti lėšas. Dabar viešoje erdvėje girdžiu, kad kai kurios asociacijos yra nereikalingos. Nesutinku. Tačiau labai svarbu išsaiškinti, kiek efektyviai jos dirba ir ką daryti, kad tas efektyvumas būtų didesnis. Tiesiog būtina padaryti veiklos auditą. Ne finansinį, o būtent veiklos.

O be audito sunku atsakyti, ar 91 žmogus federacijai tikrai reikalingas?

Man sunku pasakyti, kol aš nežinau nei veiklos, nei darbų apimties. Aš girdėjau atsiliepimų, kad netrūksta departamentų, kuriuose beveik niekas nevyksta, jie neefektyviai dirba, bet kol nesu susipažinęs su tais departamentais, jų darbais, biudžetais, rezultatais, man būtų neetiška juos konkretizuoti. Kai būsiu Vykdomojo komiteto narys, aš reikalausiu, kad kas ketvirtį departamentai už savo veiklą atsiskaitinėtų Vykdomajam komitetui.

Prieš metus vykusiuose LFF prezidento rinkimuose jūs buvote ne E.Eimonto, o R.Karpavičiaus pusėje. Kaip pasikeitė jūsų požiūris į E.Eimontą per tuos pusantrų metų?

Tai yra labai objektyvus žmogus. Kaip futbolo veidas jis man tikrai patinka, todėl gaila, kad aplinkybės susiklostė būtent taip, kaip susiklostė. Jis visada kūrė, visada darė, visada ramiai išklausydavo ir visada objektyviai priimdavo sprendimus.

Kaip įsivaizduojate dabar jo likimą? Įmanoma jam išlikti?

Lengva nebus. Per daug iš abiejų pusių buvo apsimėtyta epitetais, nors buvo galima sėsti vyriškai prie stalo ir pasikalbėti. O čia susikalbėjimo nebuvo. Tarkime, dėl Edvino darbo užmokesčio. Kiek aš susipažinau su medžiaga, tai tos didesnės sumos susidarė dėl jo komandiruotpinigių, viešbučių ir panašiai. Kitaip tariant ir nepalaikant nei vienos, nei kitos pusės, visa ši situacija – išbenkartėjusių santykių rezultatas.

Kaip manote, daug dar skalbinių iki konferencijos bus skalbiama viešai?

Aš skambinau ne vienam Vykdomojo komiteto nariui ir klausiau, kas atsakys už šitą moralinę žalą, kuri buvo padaryta, daugeliui dalykų patekus į viešumą? Mes aiškinamės ne savo šeimos santykius, todėl suasmeninti šių dalykų neturime teisės. Turime jausti atsakomybę, santykius aiškintis šitos bendruomenės rate, priimti sprendimus ir tik tada informuoti visuomenę. Ir jokiu būdu nekelti panikos.

Grįžkime prie Vykdomojo komiteto narių. Vidmantas Butkevičius išplatino visuomenei laišką, kitiems nariams parašė kitą laišką apie susidariusią padėtį. E.Eimontas nekart taip pat užsiminė apie „Hummel“ įtaką šiame skandale. Kokia ta įtaka?

Tiek Vidmantui, tiek Artūrui (Krukiui) šioje istorijoje yra skiriama per daug dėmesio. Kalbant apie patį „Hummel“, mano asmeninė nuomonė tokia, kad jei jie siūlo geriausią kainos ir kokybės santykį, tai jie ir turi rengti Lietuvos futbolo žmones. Ar kas nors yra paskaičiavęs, kiek Lietuvos futbolui jie yra suteikę paramos?

Dar viena skandalinga asmenybė Vykdomajame komitete Vytautas Vaškūnas. Kaip vertinate jo nušalinimą nuo komiteto?

Tuomet aš nedalyvavau, tačiau nuomonę aišku turiu. Ši situacija primena Tauragės apskrities futbolo federacijos suspendavimą, kai buvau išrinktas. Mes tuomet pažeidėme vieną nežymų procesinį įstatų pažeidimą, kai pritrūkome dienų patiems procesams. Juk buvo galima perspėti, duoti laiko pasitaisyti, tačiau iškart buvome suspenduoti.

Vytauto Vaškūno atveju tas pats. Buvo galima pareikšti įspėjimą ar griežtą įspėjimą, o pasikartojus neleistiniems veiksmams – bausti pačia griežčiausia bausme. Tai nebuvo toks baisus nusižengimas, kad iškart reikėjo taip stipriai reaguoti.

Galite išskirti kitus ryškiausius VK narius?

Nenorėčiau. Komitete yra sveika atmosfera. Gal anksčiau buvo kitaip, tačiau dabar posėdžių metu verda diskusijos.

Dar pirmadienį E.Eimontas teigė priešingai..

Manyčiau, kad jis pasikarščiavo. Pagal mano turimą informaciją, iš pradžių buvo nesusikalbėjimas, o vėliau situacijos nevaldymas, kuris išlindo į viešumą. Bet laikas žaizdas išgydys. Aš neabejoju, kad žmonės sės prie stalo, kalbėsis, derėsis ir suras optimaliausią sprendimą.

Ar tas sprendimas gali būti toks, kad E.Eimontas išlieka poste?

Sunku pasakyti.

Darykime prielaidą, kad nelieka. Turėsite savo kandidatą, kaip buvo prieš metus?

Ne. Norėdamas rekomenduoti kandidatą, privalai prisiimti atsakomybę, kad jis atėjęs į federaciją nenuvils. Žmogus turi turėti sugebėjimų vadyboje, finansuose, marketinge, valdyti kalbą. Kaip aš mėgstu sakyti, visuomeninę sporto organizaciją yra dešimt kartų sunkiau valdyti nei uždarąją akcinę bendrovę.

UABe yra turtinės ir neturtinės teisės ir visiems viskas aišku. Visuomeninė sporto organizacija reikalauja išminties, kantrybės, diskusijų, parodyti gerą pavyzdį ir būti teisingu. Jei tai prezidentas turės, jis gali prezidentauti nors ir šimtą metų.

Visuomenėje kol kas įvardijamos dvi pavardės, kurios, jei reikės, gali pakeisti E.Eimontą. Kaip jums Tomo Danilevičiaus ir Nerijaus Dunausko kandidatūros?

Dėl Tomo Danilevičiaus kandidatūros negaliu pasakyti nieko, nes aš nesu su juo susipažinęs. Be to, negirdėjau, kad jo kandidatūra būtų rimtai svarstoma. O kalbant apie Nerijaus Dunausko kandidatūrą, aš ją kategoriškai atmetu. Nemanau, kad jis būsimas LFF prezidentas.

Aurimas Budraitis
info@futbolas.lt